GQL5R500R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQL5R500R
Manufacturer
Sprague Goodman
Description
CAP TRIMMER 0.6-5.5PF 1250V TH
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Series :
PISTONCAP®
Voltage - Rated :
1250V
Dielectric Material :
Quartz
Published :
Capacitance Range :
0.6pF~5.5pF
Q @ Freq :
1500 @ 20MHz
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.250Dia 6.35mm
Feature :
Sealed
Adjustment Type :
Side
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.922 23.42mm
Datasheets
GQL5R500R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD
Related products
Part Manufacturer Stock Description
GQL5R500 Sprague Goodman 28,652 CAP TRIMMER 0.6-5.5PF 1250V TH