GP15M-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP15M-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1.5A DO204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
50A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Through Hole
Peak Reverse Current :
5μA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT
Max Operating Temperature :
175°C
Recovery Time :
3.5 μs
Diode Type :
Standard
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1.5A
Number of Elements :
1
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SUPERECTIFIER®
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 1000V
Number of Terminations :
2
Application :
GENERAL PURPOSE
Element Configuration :
Single
Case Connection :
Isolated
Min Operating Temperature :
-65°C
Average Rectified Current :
1.5A
Diode Element Material :
SILICON
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Factory Lead Time :
22 Weeks
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Recovery Time :
3.5 μs
Packaging :
Tape and Box (TB)
Published :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Number of Phases :
1
Base Part Number :
GP15M
HTS Code :
Forward Voltage :
1.1V
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Reverse Voltage :
1kV
Max Surge Current :
50A
Datasheets
GP15M-E3/73
Vishay GP15M-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1.5A -65°C~175°C 5μA @ 1000V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AC, DO-15, Axial Through Hole
GP15M-E3/73 Overview
1kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1.5A volts for this device.50A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
GP15M-E3/73 Features
an average rectified current of 1.5A volts
the peak reverse is 5μA
GP15M-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP15M-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB