GP10Y-E3/53
Mfr.Part #
GP10Y-E3/53
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.6KV 1A DO204AL
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reverse Recovery Time :
3 μs
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Published :
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 4V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1600V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Diode Type :
Standard
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1600V
Max Reverse Voltage (DC) :
1.6kV
Series :
Automotive, AEC-Q101
Average Rectified Current :
1A
Mount :
Through Hole
Datasheets
GP10Y-E3/53
Vishay GP10Y-E3/53
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1600V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10Y-E3/53 Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.
GP10Y-E3/53 Features
an average rectified current of 1A volts
GP10Y-E3/53 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10Y-E3/53 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB