GP10W-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10W-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Series :
SUPERECTIFIER®
Reverse Recovery Time :
3 μs
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
Peak Non-Repetitive Surge Current :
25A
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
150°C
Max Surge Current :
25A
Number of Terminations :
2
Diode Element Material :
SILICON
Radiation Hardening :
No
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1500V
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 4V 1MHz
Element Configuration :
Single
Reverse Voltage :
1.5kV
Recovery Time :
3 μs
Published :
Forward Current :
1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1500V
HTS Code :
Factory Lead Time :
22 Weeks
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Diode Type :
Standard
Peak Reverse Current :
5μA
Max Reverse Voltage (DC) :
1.5kV
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
GP10W
Output Current-Max :
1A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Number of Elements :
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.5kV
Min Operating Temperature :
-65°C
Average Rectified Current :
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Box (TB)
Forward Voltage :
1.3V
Case Connection :
Isolated
Pbfree Code :
yes
Datasheets
GP10W-E3/73
Vishay GP10W-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1500V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10W-E3/73 Overview
An acceptable reverse voltage would be 1.5kV.As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 1A.There is no maximum value for 25A surge current.Using the output current as an example, 1A is the maximum value.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
GP10W-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10W-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10W-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB