GP10THM3/54
Mfr.Part #
GP10THM3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.3KV 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Series :
Automotive, AEC-Q101
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Published :
Capacitance @ Vr, F :
5pF @ 4V 1MHz
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Max Reverse Voltage (DC) :
1.3kV
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1300V
Terminal Form :
Wire
Pin Count :
2
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1300V
Number of Terminations :
2
Diode Type :
Standard
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Configuration :
Single
Reverse Recovery Time :
3 μs
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Output Current-Max :
1A
Average Rectified Current :
1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Case Connection :
Isolated
Datasheets
GP10THM3/54
Vishay GP10THM3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1300V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10THM3/54 Overview
For this device, the average rectified current is 1A volts.1A represents the maximum output current.
GP10THM3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
GP10THM3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10THM3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB