GP10QHM3/73
Mfr.Part #
GP10QHM3/73
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL
e3
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Case Connection :
Isolated
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1200V
Output Current-Max :
1A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
HTS Code :
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Average Rectified Current :
1A
Configuration :
Datasheets
GP10QHM3/73
Vishay GP10QHM3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1200V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10QHM3/73 Overview
There is an average rectified current of 1A volts for this device.In terms of output current, 1A is the maximum value.
GP10QHM3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
GP10QHM3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10QHM3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB