GP10Q-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10Q-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Forward Voltage :
1.2V
Recovery Time :
3 μs
Max Operating Temperature :
150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diode Type :
Standard
Number of Terminations :
2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200V
Pin Count :
2
Average Rectified Current :
1A
Reverse Voltage :
1.2kV
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Number of Pins :
Pbfree Code :
yes
Output Current-Max :
1A
Forward Current :
1A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Published :
Base Part Number :
GP10Q
Max Surge Current :
25A
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diode Element Material :
SILICON
Peak Non-Repetitive Surge Current :
25A
Terminal Form :
Wire
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.2kV
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Voltage (DC) :
1.2kV
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 1200V
JESD-609 Code :
e3
Peak Reverse Current :
5μA
Series :
SUPERECTIFIER®
HTS Code :
Number of Elements :
1
Reverse Recovery Time :
3 μs
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Mount :
Through Hole
Datasheets
GP10Q-E3/54
Vishay GP10Q-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 1A -65°C~150°C 5μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10Q-E3/54 Overview
A reverse voltage of 1.2kV is reasonable.This device has an average rectified current of 1A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 25A.The maximum output current is 1A.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
GP10Q-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10Q-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10Q-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB