GP10ME-E3/53
Mfr.Part #
GP10ME-E3/53
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Peak Reverse Current :
5μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Reverse Voltage :
1kV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 1000V
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
Through Hole
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Recovery Time :
3 μs
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Average Rectified Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Max Surge Current :
30A
ROHS3 Compliant
Forward Current :
1A
Diode Type :
Standard
Element Configuration :
Single
Datasheets
GP10ME-E3/53
Vishay GP10ME-E3/53
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 1000V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10ME-E3/53 Overview
1kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.30A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
GP10ME-E3/53 Features
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 5μA
GP10ME-E3/53 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10ME-E3/53 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB