GP10M-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10M-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Recovery Time :
3 μs
Number of Elements :
1
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Forward Voltage :
1.2V
Diameter :
2.7mm
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
2
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1kV
Factory Lead Time :
22 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Current :
1A
Number of Terminations :
JESD-609 Code :
e3
Reverse Recovery Time :
3 μs
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
1kV
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Terminal Form :
Wire
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Average Rectified Current :
1A
HTS Code :
Max Surge Current :
30A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1000V
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 1000V
Peak Reverse Current :
5μA
Reverse Voltage :
1kV
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Length :
5.2mm
Output Current-Max :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Min Operating Temperature :
-65°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Base Part Number :
GP10M
Series :
SUPERECTIFIER®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
GP10M-E3/54
Vishay GP10M-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 1000V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10M-E3/54 Overview
1kV is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.30A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 1A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
GP10M-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10M-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10M-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB