GP10K-E3/54
Mfr.Part #
GP10K-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Number of Elements :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 800V
Reverse Recovery Time :
3 μs
Factory Lead Time :
22 Weeks
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 1A
Element Configuration :
Single
Max Reverse Voltage (DC) :
800V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Average Rectified Current :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Diameter :
2.7mm
Diode Element Material :
SILICON
Forward Voltage :
1.2V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
800V
Max Operating Temperature :
175°C
Recovery Time :
3 μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SUPERECTIFIER®
Case Connection :
Isolated
Length :
5.2mm
Forward Current :
1A
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
5μA
Reverse Voltage :
800V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-65°C
Pin Count :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 4V 1MHz
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
HTS Code :
Terminal Form :
Wire
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
1A
Max Surge Current :
30A
Base Part Number :
GP10K
Datasheets
GP10K-E3/54
Vishay GP10K-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.2V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 800V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10K-E3/54 Overview
A reverse voltage of 800V is reasonable.This device has an average rectified current of 1A volts.Forward current is allowed to reach a value of zero.Surge currents can be used up to 30A.The maximum output current is 1A.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
GP10K-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10K-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10K-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB