GP10GE-E3/91
Mfr.Part #
GP10GE-E3/91
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Average Rectified Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Reverse Current :
5μA
Reverse Recovery Time :
3 μs
Recovery Time :
3 μs
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Through Hole
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Factory Lead Time :
12 Weeks
ROHS3 Compliant
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
30A
Series :
Automotive, AEC-Q101
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Reverse Voltage :
400V
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Datasheets
GP10GE-E3/91
Vishay GP10GE-E3/91
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10GE-E3/91 Overview
400V is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.30A is the maximum value of surge current that can be used.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
GP10GE-E3/91 Features
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 5μA
GP10GE-E3/91 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10GE-E3/91 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB