GP10GE-E3/73
Mfr.Part #
GP10GE-E3/73
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
SUPERECTIFIER®
Diode Type :
Standard
Reverse Voltage :
400V
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Max Surge Current :
30A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Mounting Type :
Through Hole
Output Current-Max :
1A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
5μA
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
1A
Forward Voltage :
1.1V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Base Part Number :
GP10G
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Recovery Time :
3 μs
Forward Current :
1A
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Case Connection :
Isolated
Min Operating Temperature :
-65°C
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
GP10GE-E3/73
Vishay GP10GE-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10GE-E3/73 Overview
Reverse voltages of 400V are reasonable.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.30A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
GP10GE-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10GE-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10GE-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB