GP10GE-E3/53
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10GE-E3/53
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Average Rectified Current :
1A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Number of Pins :
2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Series :
Automotive, AEC-Q101
Reverse Recovery Time :
3 μs
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Surge Current :
30A
Peak Reverse Current :
5μA
Mount :
Through Hole
Recovery Time :
3 μs
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Published :
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
1A
Diode Type :
Standard
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reverse Voltage :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Datasheets
GP10GE-E3/53
Vishay GP10GE-E3/53
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10GE-E3/53 Overview
Reverse voltage 400V is a reasonable value.For this device, the average rectified current is 1A volts.In this case, forward current can reach 1A.Phase diode rectifier is possible to use a surge current of maximum value 30A.Based on the data chart, the peak reverse is 5μA.
GP10GE-E3/53 Features
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 5μA
GP10GE-E3/53 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10GE-E3/53 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB