GP10G-E3/73
Mfr.Part #
GP10G-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Forward Current :
1A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Output Current-Max :
1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Recovery Time :
3 μs
Pin Count :
2
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Diode Type :
Standard
Peak Reverse Current :
5μA
Base Part Number :
GP10G
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Forward Voltage :
1.1V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Reverse Voltage :
400V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Element Configuration :
Single
Max Surge Current :
30A
Number of Terminations :
2
Reverse Recovery Time :
3 μs
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
22 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Through Hole
Series :
SUPERECTIFIER®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
175°C
Average Rectified Current :
1A
Terminal Form :
Wire
Datasheets
GP10G-E3/73
Vishay GP10G-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10G-E3/73 Overview
A reasonable reverse voltage is 400V.The average rectified current for this device is 1A volts.When the forward current reaches 1A, it is allowed.The maximum surge current is 30A.As far as output current is concerned, 1A is the maximum.A data chart shows that the peak reverse is 5μA in the datasheets.
GP10G-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10G-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10G-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB