GP10G-E3/54
Mfr.Part #
GP10G-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 400V
Number of Terminations :
2
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
REACH SVHC :
Unknown
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Recovery Time :
3 μs
Forward Current :
1A
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Number of Pins :
2
Average Rectified Current :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Series :
SUPERECTIFIER®
Diode Type :
Standard
Max Surge Current :
30A
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Wire
Recovery Time :
3 μs
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
1A
Pin Count :
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
400V
Case Connection :
Isolated
Element Configuration :
Single
Peak Reverse Current :
5μA
Base Part Number :
GP10G
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Forward Voltage :
1.1V
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
30A
Reverse Voltage :
400V
Datasheets
GP10G-E3/54
Vishay GP10G-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10G-E3/54 Overview
400V is a reasonable reverse voltage.There is an average rectified current of 1A volts for this device.The allowable value of forward current reaches 1A.30A is the maximum value of surge current that can be used.In terms of output current, 1A is the maximum value.In the datasheets, the peak reverse is 5μA, as indicated by the data chart.
GP10G-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10G-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10G-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB