GP10DE-E3/54
Mfr.Part #
GP10DE-E3/54
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
1A
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
AEC-Q101
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Number of Terminations :
2
Diode Type :
Standard
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
2
Terminal Form :
Wire
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Series :
SUPERECTIFIER®
Number of Elements :
1
Reverse Voltage :
200V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Max Surge Current :
30A
Min Operating Temperature :
-65°C
Forward Current :
1A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Recovery Time :
3 μs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Base Part Number :
GP10D
JESD-609 Code :
e3
Peak Reverse Current :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
1A
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
GP10DE-E3/54
Vishay GP10DE-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10DE-E3/54 Overview
An appropriate reverse voltage is 200V.Devices with this rating have an average rectified current of 1A volts.1A is the maximum value of forward current.There can be no surge current above 30A.There is no maximum output current when the value is 1A.Using the data chart, the peak reverse is 5μA in the datasheets.
GP10DE-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10DE-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10DE-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB