GP10D-M3/73
Mfr.Part #
GP10D-M3/73
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Number of Elements :
1
Published :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Output Current-Max :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
200V
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Pin Count :
2
ECCN Code :
EAR99
Series :
Automotive, AEC-Q101
Average Rectified Current :
1A
HTS Code :
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Tape and Box (TB)
Terminal Finish :
MATTE TIN
Through Hole
Additional Feature :
HIGH RELIABILITY, FREE WHEELING DIODE
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Terminal Form :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
GP10D-M3/73
Vishay GP10D-M3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10D-M3/73 Overview
As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.Using the output current as an example, 1A is the maximum value.
GP10D-M3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
GP10D-M3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10D-M3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB