GP10D-E3/73
Mfr.Part #
GP10D-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL
Diodes - Rectifiers - Single
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Reverse Recovery Time :
3 μs
Base Part Number :
GP10D
Average Rectified Current :
1A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Forward Current :
1A
JESD-609 Code :
e3
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
5μA
Packaging :
Tape and Box (TB)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Terminal Form :
Wire
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
200V
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Standard
Recovery Time :
3 μs
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current-Max :
1A
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 200V
Max Surge Current :
30A
Min Operating Temperature :
-65°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Number of Terminations :
2
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Reverse Voltage :
200V
Series :
SUPERECTIFIER®
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
200V
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Datasheets
GP10D-E3/73
Vishay GP10D-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 200V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10D-E3/73 Overview
Reverse voltages of 200V are reasonable.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.30A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 1A.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
GP10D-E3/73 Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 5μA
GP10D-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10D-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB