GP10BE-E3/54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP10BE-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Reverse Recovery Time :
3 μs
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 1A
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Average Rectified Current :
1A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 100V
Min Operating Temperature :
-65°C
Peak Reverse Current :
5μA
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
8pF @ 4V 1MHz
Diode Type :
Standard
Recovery Time :
3 μs
Series :
SUPERECTIFIER®
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Forward Current :
1A
Base Part Number :
GP10B
Peak Non-Repetitive Surge Current :
30A
Max Operating Temperature :
175°C
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reverse Voltage :
100V
Number of Pins :
2
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
30A
Datasheets
GP10BE-E3/54
Vishay GP10BE-E3/54
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 100V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP10BE-E3/54 Overview
Reverse voltages of 100V are reasonable.A rectified current of 1A volts is averaged for this device.A value of 1A is the maximum forward current that can be allowed.30A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 5μA.
GP10BE-E3/54 Features
an average rectified current of 1A volts
the peak reverse is 5μA
GP10BE-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP10BE-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB