GP02-35-E3/73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GP02-35-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 3.5KV 250MA DO204
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Average Rectified Current :
250mA
Reverse Recovery Time :
2 μs
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Current - Average Rectified (Io) :
250mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Non-Repetitive Surge Current :
15A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Forward Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
Peak Reverse Current :
5μA
Mount :
Through Hole
Recovery Time :
2 μs
Max Surge Current :
15A
Base Part Number :
GP02-35
Series :
SUPERECTIFIER®
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 3500V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
3.5kV
Published :
Operating Temperature - Junction :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Voltage :
3.5kV
Diode Type :
Standard
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
3V @ 1A
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
3500V
Packaging :
Tape and Box (TB)
Max Reverse Voltage (DC) :
3.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Element Configuration :
Single
Datasheets
GP02-35-E3/73
Vishay GP02-35-E3/73
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 3500V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
GP02-35-E3/73 Overview
A reverse voltage of 3.5kV is reasonable.This device has an average rectified current of 250mA volts.Surge currents can be used up to 15A.Datasheets indicate that the peak reverse is 5μA.
GP02-35-E3/73 Features
an average rectified current of 250mA volts
the peak reverse is 5μA
GP02-35-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
GP02-35-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB