GNR10BCZ
Mfr.Part #
GNR10BCZ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Voltage Rating (AC) :
280 V
Output Type :
Triac AC Switch
Input Polarity :
AC
Crouzet
Relay Type :
Relay
Input Signal :
90-140 VAC
Approvals :
CE, CSA, TUV, UL
Output Voltage :
24-280 VAC
Throw Configuration :
SPST
Number of Circuits :
1
Current Rating :
10 A
Mounting :
DIN Rail
Termination :
Screw Terminal
Nominal Output Voltage :
12 VAC, 24 VAC, 48 VAC, 120 VAC, 208 VAC, 240 VAC, 277 VAC
Circuit :
1NO
Load Current :
10 A
Mount :
DIN Rail, Panel
Number of Pins :
4
RoHS :
Compliant
Datasheets
GNR10BCZ
Sensata Technologies – Crydom GNR10BCZ
GNR10BCZ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Crouzet stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V