GMC57X7R564K50NT
Mfr.Part #
GMC57X7R564K50NT
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 2225
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.138 (3.50mm)
Size / Dimension :
0.220 L x 0.200 W (5.70mm x 5.00mm)
Ratings :
Capacitance :
0.56 μF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Datasheets
GMC57X7R564K50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC57X7R564K50NT
GMC 2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.220L x 0.200W 5.70mm x 5.00mm X7R ±10% 0.56µF