GMC57X7R183K50NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC57X7R183K50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V X7R 2225
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.018 µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.138 (3.50mm)
Size / Dimension :
0.220 L x 0.200 W (5.70mm x 5.00mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X7R
Height - Seated (Max) :
Series :
GMC
Datasheets
GMC57X7R183K50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC57X7R183K50NT
GMC 2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.220L x 0.200W 5.70mm x 5.00mm X7R ±10% 0.018µF