GMC55X7R394K50NT
Mfr.Part #
GMC55X7R394K50NT
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 2220
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.138 (3.50mm)
Ratings :
Datasheets
GMC55X7R394K50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC55X7R394K50NT
GMC 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224L x 0.197W 5.70mm x 5.00mm X7R ±10% 0.39µF