GMC55CG183G50NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC55CG183G50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V C0G/NP0 2220
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Ratings :
Thickness (Max) :
0.087 (2.20mm)
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Series :
GMC
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Capacitance :
0.018 µF
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated :
50V
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
GMC55CG183G50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC55CG183G50NT
GMC 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224L x 0.197W 5.70mm x 5.00mm C0G NP0 ±2% 0.018µF