GMC31CG470J50NT
Mfr.Part #
GMC31CG470J50NT
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6 mm
Multilayer :
yes
Series :
GMC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Positive Tolerance :
5%
Tolerance :
±5%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, CARDBOARD/EMBOSSED PLASTIC
Negative Tolerance :
5%
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
47 pF
Cal-Chip Electronics
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size Code :
Height :
1.6 mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Datasheets
GMC31CG470J50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC31CG470J50NT
GMC CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm C0G NP0 ±5% 47pF