GMC31CG331J50NT
Mfr.Part #
GMC31CG331J50NT
Description
CAP CER 330PF 50V C0G/NP0 1206
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
HTS Code :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
GMC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Multilayer :
yes
Length :
100mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
330 pF
Width :
1.6 mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Spanner size :
8mm
Surface Mount :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Negative Tolerance :
5%
RoHS :
Non-Compliant
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Cal-Chip Electronics
Height :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Positive Tolerance :
5%
Voltage - Rated :
50V
Packing Method :
TR, CARDBOARD/EMBOSSED PLASTIC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Downforce :
Hex Head
Size Code :
Pbfree Code :
Number of Terminals :
2
Datasheets
GMC31CG331J50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC31CG331J50NT
GMC CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126L x 0.063W 3.20mm x 1.60mm C0G NP0 ±5% 330pF