GMC21Z5U474M16NT
Mfr.Part #
GMC21Z5U474M16NT
Description
CAP CER 0.47UF 16V Z5U 0805
Temperature Coefficient :
Z5U
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.059 (1.50mm)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
0.47 µF
Operating Temperature :
10°C ~ 85°C
Datasheets
GMC21Z5U474M16NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC21Z5U474M16NT
GMC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm Z5U ±20% 0.47µF