GMC21X7R474M16NT
Mfr.Part #
GMC21X7R474M16NT
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Failure Rate :
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.47 µF
Features :
Thickness (Max) :
0.059 (1.50mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
Datasheets
GMC21X7R474M16NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC21X7R474M16NT
GMC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X7R ±20% 0.47µF