GMC21X5R473K100NT
Mfr.Part #
GMC21X5R473K100NT
Description
CAP CER 0.047UF 100V X5R 0805
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.047 µF
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X5R
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Features :
Failure Rate :
Ratings :
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.059 (1.50mm)
Datasheets
GMC21X5R473K100NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC21X5R473K100NT
GMC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm X5R ±10% 0.047µF