GMC21CGR75B50NT
Mfr.Part #
GMC21CGR75B50NT
Description
CAP CER 0.75PF 50V C0G/NP0 0805
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance :
0.75 pF
Voltage - Rated :
50V
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Tolerance :
±0.1pF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Datasheets
GMC21CGR75B50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC21CGR75B50NT
GMC 0805 2012Metric Ceramic Capacitor 0.079L x 0.049W 2.00mm x 1.25mm C0G NP0 ±0.1pF 0.75pF