GMC21CG151J100NTD
Mfr.Part #
GMC21CG151J100NTD
Description
CAP CER 150PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Height :
1.3 mm
Positive Tolerance :
5%
Pbfree Code :
yes
Series :
GMC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Length :
2 mm
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Negative Tolerance :
5%
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size Code :
Width :
1.25 mm
Cal-Chip Electronics
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
100V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V