GMC21CG100B50NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC21CG100B50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.3 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
GMC
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, CARDBOARD/EMBOSSED PLASTIC
Tolerance :
±0.1pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Cal-Chip Electronics
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Negative Tolerance :
1%
Capacitance :
10 pF
Width :
1.25 mm