GL2K0C-P14LFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GL2K0C-P14LFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY L, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Primary Material :
Metal
RoHS :
Details
Termination :
Solder Cup
Cable Opening :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Product Status :
Active
IP Rating :
IP68
Base Product Number :
GL2K0C-P
Mounting Style :
Panel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Features :
Ground
Contact Gender :
Socket (Female)
Material Flammability Rating :
Package :
Bulk
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Contact Material :
Brass
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Termination Style :
Solder
Ingress Protection :
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size :
2
Shell Size - Insert :
2
Number of Contacts :
14 Contact
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
Fastening Type :
Push-Pull
Shielding :
Shielded
Brand :
Voltage Rating :
366V
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
ODU USA
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Current Rating :
7.5 A
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Backshell Material, Plating :
Subcategory :
Circular Connectors
Mounting Type :
Panel Mount
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Shell Material :
Brass
Number of Positions :
14
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Bulkhead - Rear Side Nut
Color :
Silver
Series :
ODU MINI-SNAP? K
Datasheets
GL2K0C-P14LFG0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 0 Push-Pull
GL2K0C-P14LFG0-0000 Overview
GL2K0C-P14LFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? K series
GL2K0C-P14LFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
GL2K0C-P14LFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER