GL24T-HE3-18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GL24T-HE3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 55VC SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Terminations :
3
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Bidirectional
Peak Pulse Current :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Line Protection :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
300W
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
55V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Published :
Type :
Zener
Termination :
SMD/SMT
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Configuration :
Single
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V Max
Max Power Dissipation :
300W
Terminal Position :
Dual
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e3
Capacitance @ Frequency :
2.5pF @ 1MHz
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Breakdown Voltage :
28.2V
Weight :
8.107964mg
Factory Lead Time :
15 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
24V