GL15T-G3-18
Mfr.Part #
GL15T-G3-18
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 33VC SOT23
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Power Dissipation :
300W
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Reverse Standoff Voltage :
15V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V Max
Weight :
8.107964mg
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Peak Pulse Current :
5A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage :
17.7V
Published :
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
2.5pF @ 1MHz
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Clamping Voltage :
33V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
3
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5A 8/20μs
Peak Pulse Power :
300W