GL10-P1112
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GL10-P1112
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR RETROREFLECTIVE 15M PNP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Factory Lead Time :
3 Weeks
Sensing Distance :
3.150 ~ 590.551 (80mm ~ 15m)
Connection Method :
CABLE
Response Time :
500μs
Operating Temperature :
-30°C~60°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Sensing Method :
Retroreflective
Output Configuration :
PNP
Light Source :
Red (625nm)
Voltage - Supply :
10V~30V
Series :
G10
Ingress Protection :
IP67
Cable Length :
78.74 2m
Datasheets
GL10-P1112
SICK GL10-P1112
10V~30V G10 Series Retroreflective -30°C~60°C TA
GL10-P1112 Overview
GL10-P1112 Features
Sensing Distance: 3.150 ~ 590.551 (80mm ~ 15m)
Response Time: 500μs
Operating Temperature: -30°C~60°C TA
G10 Series
GL10-P1112 Applications
There are a lot of SICK, Inc.
GL10-P1112 Photoelectric Sensors applications.
  • Mechanical engineering
  • Entrance and gate
  • Material handling
  • Pharmaceutical industry
  • Checking objects on production lines or conveyors
  • Counting small objects
  • Detecting colours
  • Monitoring bigger areas for objects with light grids
  • Measuring distance
  • Logistics and materials handling
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    SENSOR THROUGH-BEAM 1.13MM
  • Panasonic
    SENSOR REFLECTV 5MM NPN OPEN COL