GKG50015
Mfr.Part #
GKG50015
Description
CAP TRIMMER 10-50PF 100V TH
Height :
5.08mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
800 ppm/°C
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
5mm
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Snap in
Height Seated (Max) :
0.197 5.00mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Capacitance Range :
10pF~50pF
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.236Dia 6.00mm
Lead Pitch :
6.096mm
Adjuster Orientation :
Vertical
Q @ Freq :
200 @ 1MHz
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Datasheets
GKG50015
Sprague Goodman GKG50015
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD