GK2F2C-P19LFG0-0000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GK2F2C-P19LFG0-0000
Manufacturer
ODU
Description
ODU MINI-SNAP RECEPT, STY K, SZ
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish - Mating :
Gold
Tradename :
ODU MINI-SNAP
Features :
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Product Status :
Active
Brand :
Backshell Material, Plating :
Termination :
Solder Cup
Shielding :
Unshielded
Primary Material :
Metal
Series :
ODU MINI-SNAP? F
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
Orientation :
2
Color :
Silver
Subcategory :
Circular Connectors
Package :
Bulk
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Number of Contacts :
19 Contact
Mounting Style :
Panel
Operating Temperature :
-40°C ~ 120°C
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU USA
Current Rating (Amps) :
7.5A
Current Rating :
7.5 A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Brass
Mounting Type :
Panel Mount
Cable Opening :
IP Rating :
IP50
Shell Size :
2
Voltage Rating :
300V
Termination Style :
Solder
Shell Size - Insert :
RoHS :
Details
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Base Product Number :
GK2F2C-P
Contact Material :
Brass
Datasheets
GK2F2C-P19LFG0-0000
Receptacle, Female Sockets Brass Panel Mount 19 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel 2 Push-Pull
GK2F2C-P19LFG0-0000 Overview
GK2F2C-P19LFG0-0000 Features
ODU MINI-SNAP? F series
GK2F2C-P19LFG0-0000 Applications
There are a lot of ODU
GK2F2C-P19LFG0-0000 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER