GK1YBR-P14WCD0-000L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GK1YBR-P14WCD0-000L
Manufacturer
ODU
Description
ODU AMC RECEPT, STY K, SZ 1, 14P
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Operating Temperature :
-51°C ~ 125°C
Fastening Type :
Push-Pull, Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
200V
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
1
RoHS :
Details
Shell Size - Insert :
1
Cable Opening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Series :
ODU AMC?
IP Rating :
IP6K8, IP6K9K
Product Type :
Circular Push Pull Connectors
Shell Finish :
Ruthenium over Electroless Nickel
Orientation :
B
Mounting Style :
Panel
Number of Positions :
14
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Base Product Number :
GK1YBR-P
Color :
Silver
Brand :
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Primary Material :
Metal
Package :
Bulk
Product Category :
Circular Push Pull Connectors
Termination :
Solder Cup
Termination Style :
Solder
Backshell Material, Plating :
Current Rating :
5 A
Number of Contacts :
14 Contact
Contact Gender :
Socket (Female)
Mounting Type :
Panel Mount
Tradename :
ODU AMC
Ingress Protection :
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
5A
Applications :
Industrial, Medical, Military
Features :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
ODU USA
Datasheets
GK1YBR-P14WCD0-000L
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 14 Positions Solder Cup Gold Ruthenium over Electroless Nickel B Push-Pull, Detent Lock
GK1YBR-P14WCD0-000L Overview
GK1YBR-P14WCD0-000L Features
ODU AMC? series
GK1YBR-P14WCD0-000L Applications
There are a lot of ODU
GK1YBR-P14WCD0-000L Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER