GHP5R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GHP5R500
Manufacturer
Sprague Goodman
Description
CAP TRIMMER 0.8-5.5PF 750V
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Series :
PISTONCAP®
Q @ Freq :
1000 @ 20MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Adjustment Type :
Top
Reference Standard :
MIL-C-14409D
Mounting Type :
User Defined
Mounting Feature :
Panel Mount
Voltage - Rated :
750V
Height Seated (Max) :
0.297 7.54mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.312Dia 7.92mm
Dielectric Material :
Glass
Multi-turn :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
750V
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitor Type :
VARIABLE CAPACITOR
Surface Mount :
No
Capacitance Range :
0.8pF~5.5pF
Datasheets
GHP5R500
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD