GGR8R500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GGR8R500
Manufacturer
Sprague Goodman
Description
CAP TRIMMER 0.8-8.5PF 1250V
Manufacturer :
Sprague Goodman
Product Category :
Trimmers, Variable Capacitors
Multi-turn :
1
Size / Dimension :
0.312Dia 7.92mm
Adjustment Type :
Side
Terminal Shape :
Wire
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance Range :
0.8pF~8.5pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Q @ Freq :
500 @ 20MHz
Height Seated (Max) :
0.594 15.09mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Reference Standard :
MIL-C-14409B
Capacitor Type :
VARIABLE CAPACITOR
Mounting Type :
User Defined
Additional Feature :
Sealed
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1250V
Voltage - Rated :
1250V
Series :
PISTONCAP®
Mounting Feature :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Glass
HTS Code :
Datasheets
GGR8R500
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP TRIMMER 3-40PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-100PF 100V TH
    CAP TRIMMER 9-200PF 150V TH
    CAP TRIMMER 10-180PF 100V TH
    CAP TRIMMER 18-300PF 150V TH
Catalog related products
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • EW Electronics
    CAP TRIMMER 3-10PF 500V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
  • Knowles Precision
    CAP TRIMMER 2-6PF 125V SMD
    CAP TRIMMER 1.5-3PF 100V SMD