GEC16SBSN-M89
Mfr.Part #
GEC16SBSN-M89
Description
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.54MM
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Total Number of Contacts :
16
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
16
Length :
40.6mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
3.56mm
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Published :
Datasheets
GEC16SBSN-M89
Sullins Connector Solutions GEC16SBSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 16-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height