GEC12SABN-M30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GEC12SABN-M30
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Package / Case
100
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Termination :
Solder
Connector Type :
Header, Breakaway
MIL Conformance :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Style :
Board to Board or Cable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Total Number of Contacts :
12
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Surface Mount
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
Gender :
Male
Housing Color :
Black
Published :
Number of Positions :
12
Number of Positions Loaded :
All
Housing Material :
Plastic
Filter Feature :
Height :
2.54mm
Width :
2.54mm
Package / Case :
100
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating (Amps) :
3A
IEC Conformance :
Length :
30.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
GEC12SABN-M30
Sullins Connector Solutions GEC12SABN-M30
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height