GDZ3V6B-E3-08
Mfr.Part #
GDZ3V6B-E3-08
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reference Voltage :
3.6V
Tolerance :
±2%
Radiation Hardening :
No
Power Dissipation :
200mW
Impedance-Max :
100Ohm
Max Power Dissipation :
200mW
Working Test Current :
5mA
Impedance :
100Ohm
Zener Voltage :
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 1V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
10
Voltage Tolerance :
3%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
Datasheets
GDZ3V6B-E3-08
Vishay GDZ3V6B-E3-08
ZENER DIODE 100Ohm ±2% 3.6V 10μA @ 1V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
GDZ3V6B-E3-08 Overview
A reverse leakage current of 10μA @ 1V is required to supply this electrical device.10μA is the maximum reverse leakage current.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.
GDZ3V6B-E3-08 Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 10μA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA