GDZ10B-E3-08
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GDZ10B-E3-08
Manufacturer
Vishay
Package / Case
SC-76, SOD-323
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Unidirectional
Pbfree Code :
yes
Series :
Automotive, AEC-Q101
Zener Voltage :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Reference Voltage :
10V
Impedance-Max :
30Ohm
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Position :
Dual
Tolerance :
±4%
Working Test Current :
5mA
Package / Case :
SC-76, SOD-323
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Gull wing
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100nA @ 7V
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Max Reverse Leakage Current :
100nA
Number of Elements :
1
Max Power Dissipation :
200mW
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Published :
Number of Terminations :
2
Weight :
4.309128mg
Factory Lead Time :
12 Weeks
Impedance :
30Ohm
Power Dissipation :
200mW
Voltage Tol-Max :
2.2%
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
GDZ10B-E3-08
Vishay GDZ10B-E3-08
ZENER DIODE 30Ohm ±4% 10V 100nA @ 7V -55°C~150°C 200mW 2 Terminations SC-76, SOD-323
GDZ10B-E3-08 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 7V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 100nA is the maximum.This device should be operated with 5mA as the working test voltage.
GDZ10B-E3-08 Features
reverse leakage current of 100nA @ 7V
100nA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA