GC1506-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GC1506-30
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Stud
Datasheet
Download
Description
SI TVAR HERMETIC PILL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors)
Diode Type :
Single
Capacitance Ratio Condition :
C0/C30
Mounting Type :
Stud Mount
Package / Case :
Stud
Series :
Minimum Tuning Ratio :
3.7
Capacitance @ Vr, F :
2.7pF @ 4V, 1MHz
RoHS :
N
Package :
Bulk
Capacitance :
2.7 pF
Tuning Ratio Test Condition :
0 / 30
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
Product :
General Purpose Diodes
Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Capacitance Ratio :
3.7
Voltage - Peak Reverse (Max) :
30 V
Q @ Vr, F :
3300 @ 4V, 50MHz
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Datasheets
GC1506-30
Single Stud Mount 2.7pF @ 4V, 1MHz -55°C ~ 125°C Capacitance Ratio-3.7 30 V Stud
GC1506-30 Overview
A device can deliver 2.7 pF according to its capacitance.In capacitors, capacitance is the amount of energy stored by them, and their capacitance ratio is 3.7.-55°C ~ 125°C should be the operating temperature range.As a result, saving space is possible with the Stud package.When converting, it is essential that the peak reverse voltage is within 30 V of the input voltage.
GC1506-30 Features
a temperature range of -55°C ~ 125°C