GBU15005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBU15005
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
4-SIP, GBU
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A GBU
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Non-rep Pk Forward Current-Max :
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 7.5A
Number of Elements :
4
Current - Average Rectified (Io) :
15A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Diode Type :
Single Phase
HTS Code :
Number of Terminations :
4
Max Surge Current :
220A
Breakdown Voltage-Min :
50V
Number of Phases :
1
Package / Case :
4-SIP, GBU
Configuration :
BRIDGE, 4 ELEMENTS
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
12 Weeks
Output Current-Max :
15A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 50V
Datasheets
GBU15005
SMC Diode Solutions GBU15005
Single Phase Bridge Rectifier Through Hole -55°C~150°C TJ 10μA @ 50V 1V @ 7.5A 4-Termination 1-Phase 4-SIP, GBU Tube
GBU15005-G Overview
Basically, it's an electronic component that comes in a 4-SIP, GBU package.Bridge rectifier is important to monBridge rectifieror the reverse leakage current and not allow Bridge rectifier to exceed 10μA.This device is mounted in the Through Hole position.Keeping it at -55°C~150°C TJ ensures its normal operation.There is a maximum output voltage of 15A that it can support.A surge current should not exceed 220A and should be monitored.
GBU15005-G Features
4-SIP, GBU package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 15A
GBU15005-G Applications
There are a lot of Comchip Technology
GBU15005-G applications of bridge rectifiers.
  • Military and other high-reliability applications
  • High forward surge current capability
  • Low thermal resistance
  • Extremely robust construction
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A