G7SA4A2BDC24BYOMZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G7SA4A2BDC24BYOMZ
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Stock
420
In Stock :
420
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Safety Relays
Contact Configuration :
4PST, DPST
Series :
G7S
Product Status :
Active
Omron
Maximum Operating Temperature :
+85°C
Contact Form :
6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Height :
24mm
Coil Power :
500mW
Depth :
13mm
Mounting Type :
Socketable, Through Hole
Termination Style :
PC Pin, Plug In
Operate Time :
20 ms
Contact Material :
Silver (Ag), Gold (Au)
Number of Poles :
6
Minimum Operating Temperature :
-40°C
Switching Current :
6A
Length :
50mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Sealed - Flux Protection
Product Category :
Safety Relays
Contact Rating (Current) :
6 A
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Terminal Type :
Through Hole
Coil Current :
20.8 mA
Coil Resistance :
1.152 kOhms
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Switching Voltage :
250VAC, 125VDC - Max