G7L-2A-T-CB-DC12
Mfr.Part #
G7L-2A-T-CB-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V
Stock
18
In Stock :
18
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Body Breadth :
33.5 mm
Lead Free :
Lead Free
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@220VAC
Coil Resistance :
75Ohm
Must Release Voltage :
1.8VDC
Factory Lead Time :
13 Weeks
Coil Power :
1900mW
Operating Temperature :
-25°C~60°C
Must Operate Voltage :
9VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
99.999994g
Physical Dimension :
52.5mm x 33.5mm x 53mm
Max Current Rating :
25A
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Switching Voltage :
250VAC -Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Published :
2003
Coil Voltage (DC) :
12V
Power Consumption :
1.9W
Contact Current(AC)-Max :
30A
Termination :
Quick Connect
Mount :
Brackets
Coil Current :
158mA
Coil Voltage :
12VDC
Relay Action :
Momentary
Body Height :
53mm
Number of Pins :
6
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Body Length or Diameter :
52.5mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Max Voltage Rating (AC) :
250V